WOSK TWARDY CZY LAKIER?

Dlaczego wosk twardy?

Olejo wosk twardy konserwuje i utwardza drewno, często też nadaje odpowiedni i niepowtarzalny kolor podłodze. Wosk tzw. „twardy” zabezpiecza drewno na zewnątrz. Tworzy cienką, właściwie niewidoczną powłokę, która chroni podłogę przed wodą i wnikaniem brudu tym samym zabezpiecza  drewno.
Olejowoski  to substancje pochodzenia naturalnego dlatego są bezpieczne dla zdrowia. Tymi olejami zabezpiecza się nawet drewniane zabawki dla małych dzieci. To dowód na bezpieczeństwo tych substancji.

Olejowanie ma jeszcze kilka innych zalet:

  • W przypadku mocnego uszkodzenia można odnowić tylko fragment podłogi i nie trzeba cyklinować całej powierzchni jak przy podłogach lakierowanych.
  • Oleje nadają naturalny wygląd drewna i podkreślają jego rysunek.
  • Taka podłoga jest przyjemna w dotyku,( czuje się drewno )
  • Nie alergizuje i nie elektryzuje się, tym samym nie przyciąga kurzu
  • Nawet na ciemnych podłogach olejowanych nie widać kurzu
  • Nie jest tak śliska i nie widac zarysowań.
  • Swobodna i stabilniejsza praca drewna
  • Strzaje się w naturalny sposób dodając charekturu podłodze

Aby podłoga była łatwa w utrzymaniu i trwała, wymaga konserwowania specjalnym najlepiej w kolorze transparentnym woskiem przez pierwsze lata użytkowania. Częstotliwość konserwacji zależy od pierwszego wykończenia podłóg i wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.

Podłoga lakierowana?

Jeśli chodzi o podłogi lakierowane, chciałabym zwrócić uwagę na fakt, który często podkreślają nasi klienci – brak możliwości naprawy fragmentów lakierowanej podłogi i konieczność cyklinowania całego pomieszczenia w przypadku jej uszkodzenia . Jeżeli chodzi o same lakiery do podłóg to obecnie producenci starają się wytwarzać coraz to bardziej ekologiczne lakiery co w konsekwencji sprawia, że nie są one tak twarde jak kiedyś – tym samym tafla lakieru jest bardziej narażona na uszkodzenia.

Wady podłóg lakierowanych Zalety podłóg lakierowanych
W większości przypadków lakiery produkowane są ze sztucznych substancji chemicznych, nie są one korzystne dla zdrowia Warstwy lakiery ( często ich jest dużo ) tworzy grubą powłoke która chroni deskę.
Żeby naprawić powierzchnię lakierowaną trzeba z reguły cyklinować całą podłogę Lakierowaniem można uzyskać wysoki połysk podłogi
Lakierowana podłoga jest śliska i zimna w dotyku Podłoga lakierowana jest łatwa w czyszczeniu
Przyciąga kurz ponieważ podłoga lakierowana się elektryzuje
Lakier na podłodze tworzy powłoke na której wszytkie zarysowania są bardzo widoczne